Vysvětlení je přesně takové. Ono když si vezmeme, že mezi naše největší exportéry patří Škodovka,tak je jasné, že zisky plynou k VW. Je to „odvrácená“ strana přílivu zahraničních investic. Investoři si teď berou své zhodnocení zpět. (O důvod víc proč používat export a ne bilanci běžného účtu).
Jaké to má dopady na běžného člověka je důležitá a jak to u důležitých otázek bývá komplexní a obtížná otázka. Když začnu od konce. Tím, že nás to nestojí nic, tak nám to nemůže uškodit. Pozitiva se dají brát dvěma způsoby. Prvním je fakt, že naše firmy a jejich zaměstnanci patří do klubu nejlepších. Je-li tedy někde problém v naši ekonomice, asi to nebude tím, že by firmy nevěděly co dělají.
Druhým pozitivním vlivem je to, že i když jsou zisky pryč, tak ty zakázky zaměstnávají domácí pracovníky. V EU má jednu z nejmenších nezaměstnaností Německo, právě díky tomu, že vyváží. Pak to chce jít případ od případu, kdy se srovnají náklady podpory exportu s přínosy v podobě růstu zaměstnanosti.
]]>S technickou souhlasím. Byla to takové interpretační zkratka.
2) Taky myslím, že to tam není. Propad v transferech by se měl projevit v propadu spotřeby domácností. Kdybych tam transfery dával navíc projevil by se mi ten propad dvakrát. Na druhou stranu by to chtělo hlubší pohled na tuhle problematiku. Něco ve stylu, jak na restrikci transferů reaguje spotřeba. Zvlášť v případě důchodů by to mohlo hrát nezanedbatelnou roli. Díky za podnět.
3) Nad tímhle jsem hodně přemýšlel. Běžný účet se používám nejčastěji a do HDP se započítají exporty – importy. Já využil růst exportů, protože mi šlo o to, jak se vyvíjí zahraniční poptávka. Co nakupují naše domácnosti je pak věc druhá.
On totiž i deficit běžného účtu může být spojený s pozitivním vlivem zahraniční poptávky. Pokud porostou exporty, tak nám zahraničí pomáhá. Pokud ale porostou rychleji importy, tak se to přesto projeví negativně na HDP. Jenže to pak není problém v zahraničí, ale problém v tom, že domácí spotřebitelé mají radši dovozy. Třeba z důvodu kvality.
To že naše ekonomika má přebytek obchodní bilance jak pak dobrá známka pro kvalitu a konkurenceschopnost našich firem. Na pověstných zlatých českých ručičkách asi tedy něco bude 🙂
]]>Místo úspor by pak tito lidé spíš zmenšili svůj pracovní úvazek a místo práce na úspory by si užívali volné chvíle. Možná by to byl i krásnější svět. Nepředpokládám totiž,že by někoho bavilo pracovat pro to, aby měl peníze doma pod madrací :-).
]]>je trochu zavádějící říkat, že exporty tvoří 80 % HDP, jde o poměr, nikoliv podíl, sice to pak upřesňujete, ale stejně. (to je technická)
Druhá – zásadnější připomínka / otázka – nevím, nakolik indikátor celkové spotřeby vlády zahrnuje transfery (třeba invalidní důchody), z toho mála, co vím o národních účtech, bych řekl, že nikoliv. Mířím tím na skutečnost, že propad ve „výdajích vlády“ byl ve skutečnosti možná ještě vyšší, než jaký ukazují grafy ve vašem blogu. Z této perspektivy pak také celkový objem vládních výdajů vypadá jinak, a jeho vliv na HDP.)
Třetí věc – exporty vs. běžný účet. Myslím, že tady by bylo rozumnější dívat se na celkový běžný účet spíše než na samotné exporty. Ale jinak velký dík, jste mnohem lepší než blogující ekonomové na ihnedu…
]]>